Arts and Sciences College Committees

▼   Academic Programs and Planning Committee (APPC)

Alexandra Stenson

Alex Beebe

Chris Raczkowski

Harry Roddy

Frazier Bindele

Laura Powell

Chris Freed - Chair

Alma Hoffman

Dr. Eric Loomis, Ex Officio

▼   African-American Studies Committee

April DuPree Taylor

Kern Jackson - Chair

Laura Vrana

Matthew Pettway

Martha Jane Brazy

Drew Lewis

Robert Holm

S.E. Costanza

Kim Pettway

Corina Schulze

Dr. Robert Coleman, Ex Officio

▼   College Graduate Curriculum Committee

Juan Luis Mata

Patricia Mark

John Halbrooks

Marsha Hamilton

John Lehrter

Brian Dzwonkowski

Drew Lewis

Thomas Rowell

Thomas Shaw - Chair

Joshua Isen

Christopher Freed

Matthew Johnson

Dr. Eric Loomis, Ex Officio

▼   Diversity Committee

Sinead Ni Chadhain

Jeremiah Henning

Delwar Hossain

Katherine Rigsby

Christina Johnson

Kern Jackson

Jessica Owsley

Rebecca Williams - Chair

Humaira Khair

Christopher Lin

Marija Novovic

Steve Costanza 

Valerie Bryan

Kara Burns

Dr. Robert Coleman, Ex Officio

▼   Faculty Awards Committee

Sandra Stenson - Chair

Steven Schultze

John Halbrooks

Chris Cowley

Mihaela Marin

Claire Cage

John Lehrter

Armin Straub

Robert Holm

Joe Currier

Dr. Eric Loomis, Ex Officio

▼   Gender Studies Committee

Leigh Delaney-Tucker

April Taylor

Jung Hwa Choi

Shawn Mitchell

Doris Frye

Becky McLaughlin

Brian Whitener

Zoya Khan

Martha Jane Brazy

Claire Cage - Chair

Doreen Lee

Sarah Koon Magnin

Holly Peterson

Krista Mehari

Erin Nelson

Valerie Bryan

Hosik Min

Elizabeth Rivenbark

Robert Coleman, Ex Officio

▼   Graduate Final Course Grade Grievance Committee

Kelly Major

Steve Rockwell - Chair

Pavelescu, Elena

Merrill Jenkins

Ken Hudson

Dr. Eric Loomis, Ex Officio

▼   International Education Committee

Delwar Hossain

Frances Mujica

Charlotte Pence

Nicholas Gossett

Christine Rinne - Chair

Claire Cage

Scott Leibertz

Zohair Husain

Laura Powell

Doug Marshall

Dr. Eric Loomis, Ex Officio

▼   Museum Committee

Jason Strickland

Lorraine Ahern

Kern Jackson

David Meola

Marsha Hamilton - Co-Chair

Erin Nelson

Phil Carr - Co-Chair

Kara Burns

Christina Lindeman

Elizabeth Rivenbark

Candice Cravins

Dr. Eric Loomis, Ex Officio

▼   Promotion Committee

John McCreadie

William Reichert

Nicole Amare - Chair

Susan McCready

Mara Kozelsky

Thomas Rowell

Phillip Smith

Dr. Eric Loomis, Ex Officio

▼   Sabbatical Committee

David Forbes

Wes Terway

Becky McLaughlin

Zoya Khan

Jorg Feldvoss - Chair

Peter Wood

Sarah Koon-Magnin

Kim Zlomke

Doug Marshall

Matthew Johnson

Dr. Eric Loomis, Ex Officio

▼   Summer Professional Development Awards Committee

John Lanicci - Chair

Pat Cesarini

Kelly Urban

Xiangli Wang 

Selvi Beyarslan

Alison Thornton

Scott Liebertz

Mark Yates

Erin Nelson

Dr. Eric Loomis, Ex Officio

▼   Support and Development Awards Committee

Larry Yet

Carol Sawyer

Justin St. Clair - Chair

Kip Franklin

Martin Frank

Heidi Lynn

Mark Moberg

Matthew Patterson

Dr. Eric Loomis, Ex Officio

▼   Tenure Committee

John McCreadie

William Reichert

Nicole Amare

Susan McCready

Mara Kozelsky - Chair

Thomas Rowell

Jianing Han

Jaclyn Bunch

Phllip Smith

Ben Shamback

Dr. Eric Loomis, Ex Officio

▼   Undergraduate Final Course Grade Grievance Committee

Edward Duranty

Hung Hwa Choi

Thu Olsen

Cris Hollingsworth

Timothy Lombardo

Christina Lee

Michael Boleman

Zohair Husain - Chair

Laurie Haas

Dr. Robert Coleman, Ex Officio

▼   Undergraduate Scholarship Committee

LTC Krisalyn Vaughn

Tray Hamil

Nadia Bush

Maura Lang

Michele Strong

Elena Pavelescu

LTC Tavares Tukes

Rebecca Mindock - Chair

Michael Hollingsworth

Leo Mundy

Alma Hoffman

Dr. Robert Coleman, Ex Officio

▼   A&S Graduation Ceremony Committee

Lars Tatom

Charlotte Pence

Susan McCready

Will Peterson

Thomas Rowell

Dr. Eric Loomis, Ex Officio